Kuidas saada kiire internet igaühe koju?

Loe asjatundja Villu Vaimetsa nõuandeid ja tee omad sammud selle suunas.

Olen infotehnoloogia ettevõtja ja tegelen tarkvara arendusega. Elanasustatud punktist väljas ja töötan juba üle viie aasta kodukontorist. Ka teised pereliikmed vajavad töö ja õpingute jaoks stabiilset sidet. Mida meil aga pole, on korralik internetiühendus. Olen selle teemaga juba aastaid piike murdnud ja saan anda lühikese ülevaate asjade seisust meie riigis. Olgu kohe öeldud, et paraku ei ole kohalikel omavalitsustel sisuliselt mitte mingisugust võimu sellel teemal kaasa rääkida, kuna asja kontrollivad ühelt poolt sideettevõtted ja teiselt poolt riik. Minu meelest on riik selle teemaga üsna saamatult käitunud. Esiteks hakati aastaid tagasi välja ehitama magistraalvõrku. ELASA Eesti lairiba sihtasutus tegeleb sellega ( https://www.elasa.ee/ ). Üheltpoolt on väga palju ära tehtud- maa on eurorahade eest ehitatud võrguga kaetud, aga teiselt poolelt ei kehtestanud riik nõudmist sideettevõtjatele sealt kaudu inimestele teenust pakkuda. Seega on suur osa selle võrgu ressursist kasutamata. Sideettevõtjad ise ehitavad oma võrku välja ainult selle järgi, kuidas saaks endale võimalikult väheste kulutustega võimalikult palju maksvaid kliente, st. kortermajad linnas. Olukorra parandamiseks korraldas riik konkursi nn. viimase miili ühenduste väljaehitamiseks. Sellele pandi jällegi vale tingimus- etteantud rahaga võimalikult palju aadresse ära katta. Sõltumata sellest, kas keegi sinna tegelikult ühendust soovib. Sellepärast hakati ka Kadrina vallas ühenduste ehitamisega peale keskusest. Hiljuti räägiti meedias, et selle meetme raames välja ehitatud kaablite otsa on tegelikult väga vähe lepinguid sõlmitud. Ka see riigi abi läks seega paljuski tuulde.”Kirsiks tordil” on erinevate vaidluste tõttu juba aastaid veninud 5G võrgu ehituse algus… Kuna vallal ei ole hoobasid selle protsessi kiirendamiseks, on siiskimõned asjad, mida võiks ise proovida teha:

1. Esitada kõikidele teenusepakkujatele sooviavaldus.

2. Registreerida oma aadress ja esitada sooviavaldus viimase miiliprojekti juures: https://www.energia.ee/era/kiireinternet Väga hea oleks, kui saaks need pöördumised teha koos võimalikult paljude sama piirkonna soovijatega- see lisab kaalu. Lisaks sellele hoiaks ma silma peal satelliitsidel põhinevateülemaailmsete võrkude arengul, mis peaksid samuti lähiaastatel meie laiuskraadil teenust pakkuma hakkama (nt.https://www.starlink.com/ ).Võimalik, et see hakkab konkurentsi kaudu midagi mõjutama.

Soovitan lugeda ka antud teemat puudutavaid artikleid:

https://www.err.ee/…/kiire-internetiga-liitumise…https://majandus.postimees.ee/…/estwini-juht-paneb…

https://www.err.ee/…/70-000-internetiuhenduse-eest…

https://forte.delfi.ee/…/valitsus-lubab-koigile…

https://forte.delfi.ee/…/valitsuse-kummaline…

https://novaator.err.ee/…/kosmoseinterneti-pakkujate…

Ja järelkuulata seda Digitunni saadet:https://kuku.postimees.ee/podcast/digitund/104072Võitleme edasi, ehk kunagi koidab ka meile päev, kui kaabli otsasthakkab paistma valgus!

Nõu ja jõuga teile abiks, Villu Vaimets!

Foto: Kirill Linnik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga